اصفهان شناسی

چشمه لادر

معرفی چشمه لادر

بافت تاریخی خمینی‌شهر در استان  اصفهان به زمان ساسانیان می‌رسد، کهندژ که برسر راه اصفهان قرار داشته، به نقلی، پایتخت و مقر پادشاهان و حکام کیانی و ساسانی بوده است. از مهم‌ترین آثار تاریخی این شهرستان که سابقه باستانی دارند، می‌توان به ایوان یزدگرد و تپه آتشگاه که نشان از سابقه باستانی شهر دارند، اشاره کرد. جاذبه‌های دیدنی موجود در این شهرستان، تنها آثار باستانی و تاریخی نیستند، بلکه این شهرستان، زیباترین جاذبه‌های طبیعی گردشگری را در خود جای ‌داده است. یکی از این تصاویر جذاب طبیعی، چشمه لادر است.

چشمه لادر

چشمه لادر به چه معناست؟

لادر یکی دیگر از نام های کهن در خمینی شهر می باشد. منطقه ی زیبای لادر در شمال غربی خمینی شهر قرار گرفته، بعضیها لادر را لادور معنی کرده و به خاطر دره هائی که دور    می زنند این جا را لادر می-گویند و دسته ای دیگر علت آن را زلالی آب چشمه ی آن دانسته و میگویند چون آبی که از شکاف و داخل و میان دره بیرون می آید مانند دُر درخشان و شفاف می باشد بنابراین لادر نام گرفته است.

لادر از دو جزء لا+ در ترکیب شده؛ جزء اول لا که به صورت (لای) هم می آید به معنای تو و میان چیزی و نیز فاصله بین دو دره و هم چنین به معنی رسوبات و ته نشین های آب است و صحرایی را که چنین رسوباتی در آن گرد آمده باشد «لا» می خوانند اما چون ناحیه لادر کوهستانی است ظاهراً همان معنای فاصله ی بین دو دره را معنی می دهد که مُدَّور است پس جزء دوم دُر به معنای «باب» عربی نیست.

مسیر دسترسی به چشمه لادر
چشمه لادر

برای دسترسی به لادر در خمینی‌شهر از طریق بلوار دانشجو و عبور از روی پل غدیر، به جاده کمربندی وارد شوید؛ سپس از کمربندی به‌سمت نجف‌آباد حرکت کنید و به جاده چشمه لادر که تابلوی آن ابتدای جاده نصب شده است یا از جاده مقابل جهاد دانشگاهی وارد شوید. با عبور از آب‌گذر زیر جاده کمربندی، می‌توان به جاده چشمه لادر وارد شد و با بازدید از این مکان زیبا و خاص از مشاهده طبیعت منحصربه‌فرد آن لذت برد.

تاریخچه چشمه لادر

چشمه لادر نامی کهن است که از گذشته روی چشمه نهاده شده است. برخی از اهالی این منطقه، نام چشمه لادر را برگرفته از کلمه «لادور» می‌دانند؛ به‌معنای دره‌ای که دور می‌زنند. برخی دیگر نیز بر این باورند که چون آب چشمه زلال بوده و از میان دره‌ها عبور می‌کرده است و مانند دُر شفاف و براق بوده، لادر در معنای شفاف به کار رفته است.

چشمه لادر

دیدنیهای چشمه لادر

چشمه لادر به مجموعه‌ای تفریحی گفته می‌شود که در دل کوه‌های مشرف بر کمر‌بندی غرب سده واقع شده‌اند. این چشمه‌ با وجود اینکه دارای آب فراوان نیست، تصاویر و چشم‌اندازهای جذابی را به‌وجود آورده‌ است؛ به‌طوری که هر ساله تعداد زیادی گردشگر را از سراسر استان به جذب خود می‌کنند. مسیری که به چشمه لادر منتهی می‌شود تا رسیدن به محوطه آبشار، آسفالت است و دو پارکینگ برای استفاده مسافران و گردشگران در محل مزبور ساخته شده است. این پارکینگ‌ها ظرفیت پارک چندین هزار خودرو را دارند. از محوطه پارکینگ به‌سمت غرب در حالتی که روبه‌روی آبشار قرار دارید به‌سمت چپ، دره دیگری پیدا است که در مسیر آن در فاصله کمتر از ۱۰۰ متر به یک چشمه در سمت راست می‌رسید. این چشمه، همان چشمه لادر است و اکثر فصول سال آب دارد. با ادامه مسیر از این منطقه مناظر زیبایی همچون چشمه، آبشار و حوضچه وجود دارد که در چند محل دره‌های کوچک‌تر در سمت راست به دره اصلی وارد می‌شود که هرکدام از آن‌ها برای طی مسیر مناسب‌اند و جلوه‌های خاص خود را دارند.

در مسیر چشمه لادر می‌توان از مسیرهای ویژه کوه‌ها بالا رفت تا به سرمنشا آب رسید. در این مسیر طبیعتی زیبا با غارهای کم‌عمق وجود دارند که قابل‌توجه طبیعت‌گردان هستند و کوه‌های اطراف آن‌ها را گیاه پرسیاوش پوشانده است. ادامه این مسیرها نهایتا به سیم‌های خارداری منتهی می‌شود که توسط نهادهای نظامی بالادست محوطه لادر کشیده شده است؛ به‌دلیل وجود چند غار، دره و آبشار، این منطقه برای طبیعت‌دوستان، یک مقصد خارق‌العاده به شمار می‌رود. علاوه بر وجود درختان انجیر، گل‌ها و گیاهان خودرو، پرندگان در این منطقه، نورپردازی‌هایی در شب برای استفاده گردشگران تعبیه شده است. گذراندن ساعت‌هایی از شب در کنار این چشمه خنک، می‌تواند لحظاتی رویایی و خاطره‌انگیز را برای شما ایجاد کند.

لادر چشمه

بهترین زمان بازدید از چشمه لادر

چشمه لادر به‌دلیل داشتن آب و هوای خنک، در فصل‌های گرم سال مقصد بسیاری از مسافران و طبیعت‌دوستان در استان اصفهان و استان‌های هم‌جوار است. این منطقه شامل طبیعتی کوهستانی، اما سرسبز در فصول گرم است.

هرچند آب چشمه لادر در فصول سرد به‌صورت قندیل‌هایی زیبا، یخ می‌زند و جلوه زمستانی دیدنی را به نمایش می‌گذارد، بیشترین میزان گردشگر را می‌توان در ماه‌های گرم سال مشاهده کرد. بدون تردید، سرسبزی طبیعت و وجود آب بیشتر چشمه در فصول گرم سال، سبب بازدید بیشتر در این مکان است. در طول سال، به‌ویژه پس از بارندگی‌ها، با توجه به دمای محیط در ایام تابستان عصر و شب هنگام، در فصل بهار در طول روز و در فصل زمستان بیشتر در ساعات گرم روز حضور در این منطقه لذت‌بخش‌تر خواهد بود. علاوه بر چشمه لادر، آبشار و حوضچه‌های این مجموعه نیز در زمستان یخ می‌بندند و در تابستان هوای محیط را خنک نگه می‌دارند.

جاهای دیدنی چشمه لادر

جاهای دیدنی چشمه لادر

غار دستکند قهرمان واقع در کوه غربی چشمه‌ لادر، یکی از جاهای دیدنی اطراف این چشمه است که بازدیدکنندگان زیادی به تماشای آن می‌روند. گرچه این غار در ارتفاع کمی از کوه واقع شده است، بازدید آن نیازمند کفش و تجهیزات مناسب خواهد بود و به سالمندان و کودکان نیز توصیه نمی‌شود.

آدرس: استان اصفهان، خمینی شهر، کوه غربی چشمه لار

خانه سرتیپ سدهی یا سرتیپ سده‌ای واقع در محله لادره فروشان، یکی از زیباترین جاهای دیدنی خمینی شهر به شمار می‌رود و قدمت آن به دوره قاجار بازمی‌گردد. سرتیپ محمدحسن خان امینی سدهی، فرمانده فوج جلالی ظل‌السلطان، حاکم وقت اصفهان بود که در دوران انقلاب مشروطیت و سال‌های جنگ جهانی اول، مقتدرانه به امنیت‌بخشی اصفهان پرداخت و با هرج‌ومرج، قحطی و بیماری مبارزه کرد.

آدرس: استان اصفهان، خمینی شهر، ابتدای خیابان توحید

غار دستکند قهرمان

غار دستکند قهرمان

سخن پایانی ما با شما

در این مقاله ما سعی کردیم به بررسی موقعیت مکانی و اطلاعات چشمه لادر در استان اصفهان شهرستان خیمنی شهر پرداختیم و اطلاعاتی در مورد این میدان در  اختیارتان قرار دادیم. که دارای جاذبه‌های گردشگری و تفریحی بسیار زیادی می‌باشد که بدون شک بازدید از هر کدام از آن‌ها، شما را از تمامی دغدغه‌های روزمره زندگی دور خواهد کرد و لحظه‌های فراموش نشدنی و لذت‌بخشی را برایتان به ارمغان خواهد آورد. در صورتی قصد دارید به استان اصفهان سفر کنید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه وبگاه آبنوس گشت اسپادانا وارد شوید تا اطلاعات لازم را در مورد این چشمه لادر جذاب به دست آورید و سفر بدون مشکلی را تجربه کنید.

همچنین شما میتوانید جهت آشنای بیشتر با تیران اینجا کلیک کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *