اصفهان شناسی

پل کله

معرفی پل کله

پل کله نام پلی هست که بر روی زاینده‌رود در شهرستان لنجان استان اصفهان است. این پل در نزدیکی روستای پل کله و در مجاورت بزرگراه شهرکرد-اصفهان قرار دارد و ارتباط دو روستای نوگوران و مدیسه را برقرار می‌کند. پل کله از آثار تاریخی است و قدمت آن به پیش از دوران صفویه بر می‌گردد. این پل دارای ۹۸ متر طول، ۶ متر عرض و ۱۱ دهانه است که از مصالح آجر، سنگ و ساروج ساخته شده‌است. پل کله به‌علت وجود باغ‌ها و بیشه‌زارهای اطراف آن از تفرجگاه‌های مردم و مسافران عبوری است.

پله کله

تاریخچه پل کله

گفته میشود که منقول در روزگار صفوی که دوران عظمت و شکوه اصفهان بود، شاه عباس صفوی اقدام به نوسازی راه ارتباطی کهن بین بختیاری و خوزستان کرده و در جهت سهولت حمل ونقل و هموار کردن راه قدیمی لنجان پلی جدید در حاشیه شمالی زاینده رود ایجاد نمود که به سوی غرب اصفهان بود، این راه هموار پلیست که بر روی زاینده رود و در مجاورت روستاهای نوگران و مدیسه قرار دارد و در ابتدا پل قلعه نام داشت ولی به تدریج تحت تاثیر گویش رایج این مردمان پل کله خوانده شد.

پل کله که هم قدیمی و معروف است چندین بار بازسازی شده است در گذشته راه عبور اصفهان به شهرکرد بوده است و مردم اصفهان و نقاط دیگر برای گردش و تفریح کنار آن می‌روند.

پله کله

پل ارتباط بین لنجان با استان چهار محال و بختیاری را بر قرار میکند و در گذشته اطراقگاه اشتران از سفر استان اصفهان به چهار محال بوده است فضای بسیار زیبایی دارد در حاشیه زاینده رود روستا های کله مسیح کله مسلمان و از طرف شرق شهر سده را به هم ار تباط میدهد.

خطر تخریب

بدلیل اهمیت ندادن به این اثر تاریخی با قدمت بالا در حال تخریب میباشد. این پل در سال ۱۳۰۰ در اثر سیل آسیب دید و توسط اهالی به صورت غیر اصولی مرمت شد. همچنین در سال ۱۳۵۳ مرمت‌هایی بر روی این پل انجام گرفت. تا سال ۱۳۶۳ تمامی ترافیک استان‌های اصفهان و چهارمحال از روی این پل عبور می‌کرد. با احداث پل جدید بخش اعظم بار از روی این پل برداشته شد ولی در حال حاضر نیز به دلیل عدم وجود پل جایگزین تنها راه دسترسی محلی روستاهای اطراف بوده و عبور خودروهای سنگین و سبک پل را تهدید می‌کند.

پل کله آثار ملی

پل کله در ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ به شماره ۱۰۲۳۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

پله کله

سخن پایانی ما با شما

در این مقاله ما سعی کردیم به بررسی موقعیت مکانی روستای لنجان (پل کله ) پرداختیم و اطلاعاتی در این مورد در اختیارتان قرار دادیم. که دارای جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی می‌باشد که بدون شک بازدید از هر کدام از آن‌ها، شما را از تمامی دغدغه‌های روزمره زندگی دور خواهد کرد و لحظه‌های فراموش نشدنی و لذت‌بخشی را برایتان به ارمغان خواهد آورد. در صورتی قصد دارید به استان اصفهان سفر کنید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه وبگاه آبنوس گشت اسپادانا وارد شوید تا اطلاعات لازم را در مورد این پل تاریخی به دست آورید و سفر بدون مشکلی را تجربه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *