اصفهان شناسی

تیران

معرفی شهرستان تیران

شهرستان تیران و کرون یکی از کهن ترین شهرستانهای استان محسوب می شود و قدمتی حدود ۶ هزار سال دارد که دوره های مختلف باستانی و تاریخی سکونتگاه بشر بوده است که دلیل این امر وجود سنگ نگاره های ۶۰۰۰ ساله در اطراف شهرستان تیران و کرون می باشد.

شهرستان تیران و کرون با پهنه ایی در حدود ۲۳۰۰ کیلومتر مربع و با فاصله ی ۴۵ کیلومتر از اصفهان در مغرب این استان واقع شده است. این شهرستان با مساحت ۸/۱۷۶۸ کیلومتر مربع بین ۵۰ درجه و ۳۳ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۱۴ دقیقه طول شرقی و ۳۳ درجه و ۱ دقیقه تا ۳۳ درجه و ۴ دقیقه عرض شمالی با شهرستان های اصفهان ، فریدن ، شاهین شهر و میمه ، نجف آباد ، چادگان و استان چهارمحال و بختیاری هم مرز است. تنها رودخانه این منطقه رودخانه مرغاب است که از کوه های مرتفع دالانکوه سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود ۱۰۰ کیلومتر به زاینده رود می ریزد و بر پوشش گیاهی این شهرستان که بیشتر گون ، کنگر ،موسیر، لاله های واژگون و غیره تأثیرگذارده است. این شهرستان دارای ۴۴ روستای بالای ۲۰ خانوار جمعیت و تعداد ۱۹ روستای زیر ۲۰ خانوار جمعیت و مزارع مسکونی و ۳ شهر به نام‌های تیران، عسگران و رضوان‌شهر می‌باشد.  جمعیت این شهرستان بر اساس سرشماری سال  ۱۳۹۵بالغ بر ۷۱۵۷۵ نفر می باشد.

تیران

تاریخچه شهرستان تیران

نکتۀ مهمی که لازم است در مورد پیشینۀ تاریخی شهرستان تیران گفته شود این است که در گذشته که مشخص نیست چقدر دور, نام این شهرستان طهران بوده است. مرکز اسناد و مدارک میراث فرهنگی این ادعا را تأیید می‌کند. به علاوه اینکه پسوند نام خانوادگی اغلب اهالی شهرستان تیران طهرانی است. بر این اساس همین امر خود گواه صادقی است بر نام پیشین این شهر سبز و درخشان. در مورد نام تیران و کرون در کتاب الاصفهان تالیف میر سید علی جناب سال ۱۳۵۳ هجری قمری آمده است.

علت نامگذاری

در ترکیب واژه تیران  دو جزء دیده می شود: نخست «تیر» که نام ستاره ی تیر است که در نزد ایرانیان باستان مقدس بوده و « ان » که همان پسوند کثرت و نسبت است و محلی را می نمایاند که به تیر منسوب باشد. این شهر زادگاه عالمان بزرگ و دانشمندان بسیاری است که نامشان در کتب تاریخی از جمله الانساب یاد شده و مراکز مهم آموزشی از قبیل دانشگاه آزاد، پیام نور و علمی کاربردی در آن دایر است. کرون نیز از دو قسمت « کر» به معنای توانا و « ون » به معنی مانند و شبیه می باشد.

تیران جاذبه

جاذبه‌های گردشگری تیران

شهرستان تیران و کرون به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و سبک ویژۀ زندگی در این مناطق لبریز است از زیبایی و طراوت. اولین دلیلی که جذابیت این شهر را افزایش می‌دهد وفور باغات میوه مخصوصاً تاکستان‌ها است. حضور باغ‌های بسیار که شغل اصلی مردم شهرستان تیران و کرون به شمار می‌رود صفا، طراوت، شادابی و پاکی را به این شهر هدیه کرده است. اما جاذبه‌های گردشگری تیران به همین امر ختم نمی‌شود. بنابراین شایسته است همچنان با آبنوس گشت اسپادانا همراه باشید تا بهتر و بیشتر با جاذبه‌های جذاب گردشگری در این شهرستان آشنا شوید.

منطقۀ حفاظت‌شدۀ قمیشلو

در حوالی شهرستان تیران و کرون ناحیه‌ای حفاظت‌شده به چشم می‌خورد. در این ناحیه انواع و اقسام حیوانات بومی این منطقه به حیات خود ادامه می‌دهند و مسئولین محیط زیست به حفاظت ویژه در این منطقه می‌پردازند. شکار و ورود بدون اجازه به این منطقه ممنوع است. اما گردشگران عزیز اگر مایل باشند می‌توانند با گرفتن مجوز از مسئولین این منطقه وارد این پارک حفاظت‌شده شوند و از نزدیک بسیاری از حیوانات ساکن در این منطقه را ببینند. برخی از حیوانات ساکن در این پارک حفاظت‌شده عبارتند از: گله‌های قوچ و میش وحشی، آهو، کل، بز وحشی، پلنگ، گربه وحشی، گرگ، روباه، کفتار، شغال، خرگوش ، جوجه تیغی، تشی و نیز خزندگانی نظیر مار، مارمولک، بزمجه، لاک پشت و پرندگانی شکاری مانند عقاب طلایی، شاهین، بالابان، بحری، کرکس، قرق و پرندگان دیگر از جمله کبک، تیهو، کوکر، باقرقره، کبوتر.

منطقۀ حفاظت‌شدۀ قمیشلو

منطقۀ حفاظت‌شدۀ قمیشلو

چشمه مرغاب

چشمه مرغاب که در دهانه دالانکوه تیران واقع شده است و برای تامین آب خود از برف‌های دائمی کوه تغذیه می‌کند و به همین دلیل در تمام فصول سال دارای آبی فراوان و زلال است. علت زلال بودن آب این چشمه این است که از دل سنگ‌های آهکی رشته کوه‌های زاگرس بیرون می‌آید. در واقع برف‌های موجود در کوه‌های اطراف، به دل کوه نفوذ کرده و پس از این که از دل کوه و از میان سنگ‌های آهکی می‌گذرد، توسط طبیعت تسویه می‌شود و از راه چشمه مرغاب به بیرون راه پیدا می‌کند. چشمه مرغاب یکی از بهترین و زیباترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان محسوب می‌شود که علاوه بر زیبایی، به ریه‌های شما هوای تازه و پاک هدیه می‌دهد. منطقه چشمه مرغاب به دلیل کوهستانی بودن، در زمستان بسیار سرد می‌باشد؛ بنا بر این بهترین زمان برای سفر به مرغاب بهار و تابستان است که البته پاییز آن نیز خالی از لطف نیست وزیبایی‌های خودش را دارد. توصیه می‌کنیم اگر به تیران سفر کردید چشمه مرغاب را از دست ندهید.

چشمه مرغاب

چشمه مرغاب

قلعۀ تاریخی قمیشلو

قلعه قمیشلو به تاریخچۀ این منطقه گفته می‌شود این منطقه به مسعودمیرزا پسر ارشد ناصرالدین شاه قاجار تعلق داشته است. در گذشته پادشاهان منطقۀ خاصی که وحوش بسیار در آن زندگی می‌کرده‌اند را انتخاب می‌کرده‌اند سپس اطرافش را محصور می‌کردند تا حیوانات فضای کافی برای فرار نداشته باشند، همچنین افراد دیگری مأمور بوده‌اند که حیوانات را در دایره‌ای محصور کنند تا پادشاه راحت‌تر بتواند بر حیوانات چیره شود. مسعودمیرزا در همین حوالی قلعه‌ای داشته است که وقتی به منظور شکار به این منطقه می‌آمده است در آن قلعه به استراحت بپردازد. قلعۀ مسعودمیرزا نیز هم اکنون در این منطقه قابل مشاهده است. قدمت این قلعه به ۱۴۰ یا حتی به ۱۶۰ سال پیش برمی‌گردد.

قلعۀ تاریخی قمیشلو

شهر زیرزمینی در روستای کردعلیا در شهرستان تیران و کرون

در همین چند سالۀ اخیر در حوالی شهرستان تیران و کرون یعنی در محدودۀ روستای کرد علیا یک شهر زیرزمینی یافت شده است. در حال حاضر در حدود یک و نیم کیلومتر از این شهر زیرزمینی حفاری شده و به منظور بازدید آماده گشته است و ادامۀ آن نیز در جریان حفاری قرار دارد. این شهر زیرزمینی ویژگی‌های جالبی دارد و از اخبار جذاب و مهمی در مورد گذشتگان حکایت می‌کند. طبق پژوهش‌های انجام‌شده این شهر زیرزمینی ۸۰ ورودی دارد و جالب است بدانید که تمام این ۸۰ ورودی به ۸۰ خانۀ روستای کرد علیا راه دارند. طبق شواهد و مدارک گفته می‌شود این شهر به منظور دفاع در مقابل مهاجمان و حتی سرمای سخت و شدید فصل سرد سال ساخته شده است. دمای هوا در این شهر زیرزمینی همیشه در حدود ۱۵ تا ۱۷ درجۀ سانتی‌گراد است چه در تابستان و چه در زمستان و این در صورتی است که زمستان در شهرستان تیران و کرون بسیار سخت و همراه با بادهای تند و شدید است. این شهر زیرزمینی جذاب و ناب به قطع یکی از جاذبه‌های گردشگری تیران به شمار می‌رود.               توصیۀ اکید آبنوس گشت اسپادانا به گردشگران عزیز دیدار از این شهر زیرزمینی ناب است.

شهر زیرزمینی در روستای کردعلیا در شهرستان تیران و کرون

شهر زیرزمینی در روستای کردعلیا در شهرستان تیران و کرون

سایر جاذبه‌های گردشگری تیران
  • سد خمیران
  • آبشار کرد در ارتفاعات دالانکوه
  • منطقۀ حفاظت شدۀ دالانکوه
  • چشمه احمدرضا
  • شهرک فرهنگی – تفریحی زاینده رود در مجاورت سد زاینده رود
  • دربند و چاه طبیعی دیو
  • امامزاده احمدرضا: ایشان فرزند موسی مُبَرقع هستند. بزرگان و اهالی این منطقه گفته‌اند این امامزاده بزرگوار نوه حضرت امام جواد (علیه السلام) هستند
  • روستای احمدرضا و پرواز تفریحی .
  • لاسمیون
سوغات ویژۀ تیران و کرون

سوغات ویژۀ تیران و کرون

از آنجایی که مناطق تیران و کرون سرشار هستند از باغات سبز و دلربا بهترین سوغاتی که شایسته است از این شهر تماشایی و سبز با خود برای عزیزترین عزیزان خود به ارمغان ببرید محصولات متنوع، خوشمزه و باکیفیت همین باغات است. در تیران و کرون باغ‌های بادام٬ انگور٬ گردو٬ انار٬ زردآلو، آلبالو، هلو، زعفران وسیر فراوان هستند. البته علاوه بر این میوه‌های خوشمزه و وسوسه‌برانگیز می‌توان از صنایع دستی اصیل این شهر که نوعی نقش‌نگاری بر روی پارچه است نیز به عنوان سوغات به ارمغان بُرد. به این ترتیب با اجاره سوئیت در تیران و اقامت چند روزه در این شهر دلگشا فرصت تجربۀ زندگی ناب در کمال آرامش و آسایش را به همراه تنفس هوای پاک به خود هدیه کرده‌اید. ای کاش امکان به ارمغان بردن هوای پاک شهرستان تیران و کروان نیز وجود داشت. یا ای کاش تمام شهرهای ایران زیبا لبریز می‌شدند از باغات میوه و زمین‌های کشاورزی؛ در این صورت تمام ایران زمین از هوای پاک بهره‌مند می‌شد.

سخن پایانی ما با شما

در این مقاله ما سعی کردیم به بررسی موقعیت مکانی و اطلاعات شهرستان تیران و کرون در استان اصفهان پرداختیم و اطلاعاتی در مورد این شهرستان در  اختیارتان قرار دادیم. که دارای جاذبه‌های گردشگری و تفریحی بسیار زیادی می‌باشد که بدون شک بازدید از هر کدام از آن‌ها، شما را از تمامی دغدغه‌های روزمره زندگی دور خواهد کرد و لحظه‌های فراموش نشدنی و لذت‌بخشی را برایتان به ارمغان خواهد آورد. در صورتی قصد دارید به استان اصفهان سفر کنید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه وبگاه آبنوس گشت اسپادانا وارد شوید تا اطلاعات لازم را در مورد شهرستان تیران جذاب را به دست آورید و سفر بدون مشکلی را تجربه کنید.

همچنین شما میتوانید جهت آشنای بیشتر با چشمه لادر اینجا کلیک کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *